Diecézní centrum pro rodinu

Rodina

Využití volného času a času pro společnou modlitbu v rodině...
Datum konání akce
13. 3. - 25. 5. 2020

 

Citát z písma SMS nebo e-mailem

Vira.cz rozesílá každý den krátký citát z Bible. Citát je vybírán z liturgických čtení na příslušný den - která se právě čtou po celém světě.

Text citátu se zobrazuje i na titulní stránce webu Vira.cz vpravo nahoře a můžete si ho nechat denně zdarma posílat i na svůj e-mail. K odběru biblických emailů se stačí zaregistrovat se svou e-mailovou adresou. Text zasíláme jak česky, tak i anglicko - česky... 


Koncert rodin on-line - proběhl

- ve čtvrtek 14. 5. 2020 od 18h. Děti se svými rodiči nebo dalšími příbuznými nacvičili společně skladby, které právě v tento den zazněli.

Záznam si můžete najít zde v odkaze:


Kdo si hraje, nezlobí ani v karanténě

Jak má rodič omezit pohyb dítěte? Nemožné na počkání?
Ale přece jen jsou možnosti. Rozhodně dítě pohyb potřebuje, procházky v parku i třeba s rouškou na nose a přes pusu vítají ke hře na piráty, bandity, ale nově na zachránce planety. Nezapomeňme, že děti se také potřebují vyrovnat s atmosférou, která je vážná. Svým způsobem nám mohou pomoci, když se k jejich hře přidáme. A dál? Ale pak jsme spolu doma a víc, než kdy jindy a nuda je tady. Co proti nudě? Hraní a tvoření a práce a střídání aktivit a vymýšlení a tvořivost.

Sem tam ale nápady dojdou a když někdo pomůže, je vítán.
Dostalo se nám nabídky z Brněnské tiskové misie. Jsou tu hry s křesťanskou tématikou... prostě něco nového, co občerství. Radši Babylon hrejme, než abychom ztratili společnou řeč. A najdete tam i další :-)

Brněnské tiskové misie


Jak doma?

Množí se mnohé rady, jak zvládnout společný čas doma, jak ho vzít jako dar a ne jako ponorku.
Je dobré jim naslouchat, ještě lepší je tvořit nové. Nebo staronové?
My jen pokračujeme v jedné nabídce, kterou jsme měli v plánu ještě před dnem, kdy koronavirus změnil běžný život: Pojďme doma muzicírovat!

Před sto, dvě stě lety se rodina v neděli odpoledne sešla a hrálo se. Kdo neuměl, aspoň obracel noty, dělal posluchače, tleskal, když se dohrálo. Společné  muzicírování v rodině možná už dávno provozujete, tak proč ho nezařadit teď, když jste spolu doma. Společná činnost nás dává dohromady, a když se společně něco pěkného povede, je radost mnohonásobná a máte se chuť pustit do akce znova a znova.

Dokonce motto letošního Týdne pro rodinu zní: Rodina v pohodě není náhoda. Péče o pohodu doma je nyní v rukou nás samotných. A tak všechny způsoby, jak lze pohodu načerpat, je dobré podpořit. A zvlášť v této době nám o to jde. Když se dělá pěkná muzika, pohladí to po duši, zahladí všechny falešné tóny mezi lidmi. Někdy stačí i docela malé a tichounce znějící nástroje...před tím je lze také spoečně vyrobit...Jaké mají tńy a hlasy věci kolem nás? Průzkumnictví a fantazii se meze rozhodně nekladou.
Mnozí už možná viděli, jak v Itálii koncertují celé ulice, bloky domů, prostě proto, že jim hudba pomáhá. Proč si z nich v tomto nevzít příklad. Efekt muzikoterapie vám potvrdí každý odborník na hudbu.

A když to dobře půjde, můžeme se sejít třeba pak s tím, co nás těšilo ke společnému koncertování vedle dalších rodin na koncertě. Nevadí, že Vám nějaká nota spadne pod pultík. Už teď se můžeme na takové setkání těšit.
A třeba se nám to povede i virtuálně a dokonce mnohem dříve. Jsou malé dobré věci a možnosti uprostřed těžkostí.


Malujeme, tvoříme, viru se nebojíme…

Fotogalerie proti strachu

A je tu nápad! Možná ne nový, ale nevadí. Pojďme udělat společnou fotogalerii, nad kterou se velký  nebo malý člověk pousměje, potěší. A že to potřebujeme ve stavu nouze každý den.
Setkala jsem se v poslední době s dvěma dětskými obrázky, které mají velkou sílu. Jen se podívejte…

A víc obrázků bude mít ještě větší sílu. Děti se dívají na svět očima, které nám už trochu chybí.
A nemusí to být jen obrázky. Dá se i něco vymodelovat, něco vyfotit (i nenamalovaného), něco natočit (to už tedy nebude fotogalerie, ale nevadí). Prostě pošlete na dcr@bcb.cz to, co máte, jak se s nouzí potýkáte, jak se dá zahnat strach, jak udělat doma druhému radost, jak pomoct i jinde než doma, kdo je můj vzor…to už víte přece sami, nejen velcí, ale i  malí… A také k tomu dejte prosím popisek, křestní jméno a věk. A bude to galerie světa.

Rozjíždí se nová fotogalerie, přispějte k ní i ve vaší rodině.
Ať máme společnou fotogalerii, nad kterou se velký nebo malý člověk pousměje, potěší. A že to potřebujeme ve stavu nouze každý den.
První obrázek je už tady, Jen se podívejte…FOTOGALERIE

Související položky

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.