Diecézní centrum pro mládež
Dospělí
Mládež

S. MAGAZÍN

Datum konání akce
30. 6. 2021 (9:00) - 14. 3. 2022 (9:00)
 
TEĎ JE TA DOBA PŘÍHODNÁ, TEĎ JE TEN DEN SPÁSY
Už nemůžu. Nic mě nebaví. Ztratil jsem motivaci k čemukoliv. Filmy na Netflixu už mám zkouknuté několikrát, čtení knížek mi leze krkem, u online učení dlouho nevydržím, nemám chuť s nikým mluvit, všichni mě jenom štvou... 


VYPĚSTUJTE SI VLASTNÍ DŽUNGLI V POKOJI ANEB PROČ A JAK ZAČÍT S POKOJOVKAMI
Ještě jste neslyšeli o monsterách nebo filodendronech? Máte šanci to napravit! Ať už jste typ, kterému uhyne i kaktus, nebo vám doma úspěšně roste několik rostlinných přátel, dozvíte se v článku, jak se v našich krajích s pěstováním rostlin v bytech začalo a proč jsou pokojovky dnes na strmém vzestupu oblíbenosti. Nemine vás ani několik praktických tipů pro začínající pěstitele, nápady, kam chodit pro inspiraci a také pikantnosti pro rostlinné labužníky. Nezáleží na tom, jestli máte pro pěstování k dispozici zahradu, balkón nebo jenom okenní parapet, protože radost z prvního zeleného lístku můžete zažít v každém případě.


TYPY, JAK SE STÁT SKVĚLÝM SOUROZENCEM
Vztahy s bratry a sestrami mohou být komplikované. V jednu chvíli se dokážeme do krve pohádat a v mžiku si zase prozrazovat nejskrytější tajemství. Ale ať už jste se svými sourozenci nejlepší kamarádi, nebo spolu ani nemluvíte, jednu věc máte společnou a nikdo vám ji neodpáře: jste rodina. Máte toho díky tomu mnoho společného. Nejen, že sdílíte část DNA, ale také jste spolu vyrůstali, a proto máte mnoho společných zkušeností. Z těchto důvodů mohou být sourozenci těmi lidmi, kteří vám a vašemu životu nejlépe rozumí a mohou vám být stálou oporou. Není proto radno vztahy se sourozenci zanedbávat. Přinášíme vám několik tipů, jak sourozencům projevit lásku a dát jim najevo, že vám na nich záleží.


MAREK ORKO VÁCHA: NENECHÁM TĚ JÍT, DOKUD MI NEPOŽEHNÁŠ!
Přinášíme vám další text z pera Marka Orko Váchy. Tentokrát o křesťanství, o evangelizaci, o modlitbě i o tom, čemu my křesťané říkáme Bůh. A taky o tom, že to něco v nás už od počátku bylo, je a vždycky bude. Co je v životě křesťanů tím základem, na kterém můžeme stavět? A co je a má být tou hlavní podstatou naší víry?


DVACET ZPŮSOBŮ, JAK ODOLÁVAT SEXUÁLNÍMU POKUŠENÍ
Jak můžeme zůstat věrni Ježíšovi a jeho přikázáním uprostřed světa poblázněného sexem?
Boží přikázání a záměr je takový, že skrze jeho vykoupení by mezi námi neměl být ani náznak sexuální nemravnosti (Efezským 5:3). Samozřejmě, to je jednoduché, ne? JASNĚ, ŽE NENÍ!


KOLIKRÁT JSI DNES ZHŘEŠIL? NEBOJÍŠ SE TRESTU?
Může skaut jezdit načerno? Nevyčleňuje se nedodržováním pravidel sám ze skautského společenství? A co mu spíš zabrání jet bez lístku: strach z pokuty nebo úcta k práci jiných?


ANKETA: ČÍM NYNÍ ŽIJE DNEŠNÍ MLÁDEŽ?
Plné nemocnice, zavřené obchody, omezené bohoslužby. Lidé, kteří se chovají nezodpovědně a jsou svévolní. Nikdo už ničemu nevěří. Napětí narůstá. Možná se mezi tím vším zapomíná na školáky a studenty. Vždyť jejich roky, které mají věnovat studiu a kamarádům, jsou zásadně poznamenány. Při kontaktu s nimi se ale i přesto všechno nemůžeme zbavit dojmu, že vše prožívají s nadějí. Že neustávají ve své zvídavosti, ve svých zálibách. Že zkouší využít všechen čas, který třeba někdy mají navíc. Ale pojďme se zeptat přímo jich, jak to teď prožívají. Odpovědi nám v první části ankety poskytli středoškolští studenti.


ČAS NA POKORU PO AFRICKU
Už podruhé jsem v tanzanijské vesnici Mahango; poprvé jsem zde strávila půl roku, což je dost dlouho na to, abyste se někomu dostali pod kůži, pakliže jste ochotni s ním sem tam prát prádlo, objímat děti a psát s nimi na tabuli písmenka, udělat pár zdvořilostních návštěv, kterým nerozumíte a trvají dlouho, jíst s nimi, pokusit se odnést na hlavě náklad tak, jako to dělají oni... Odměnou budiž to, že když přijedete příště, už jste jejich.


ZÁVISLOST NA TELEFONU V DOBĚ „COVIDOVÉ“

Možná máme ještě telefon pod kontrolou my, možná má telefon pod kontrolou nás. Jak poznat, zda jsme či nejsme závislí? A jak s tím úspěšně bojovat?  


CHTĚL BY BŮH, ABY ŠEL JEŽÍŠ NA VÝBĚROVÉ GYMNÁZIUM, NEBO NA UČŇÁK?

„S tou nekamaraď, ta je hrozně do světa!“ „Kam že to chceš jet studovat? Aby ses nám v tom světě nezkazil!“ Svět, synonymum pokušení, špatností, které nás mohou zkazit. A také místo, kde chtě nechtě žijeme, protože i když se budeme snažit sebevíc se nenechat světem zkazit, právě do světa nás Bůh poslal, když nás zde nechal se narodit.


NÁVŠTĚVA PROGLASU ANEB BOŘENÍ MÝTU „RÁDIA PRO BABIČKY”

Kopec, kde se nachází Barvičova ulice v Brně, je vidět zdaleka. V jeho dominantě – biskupském gymnáziu – až donedávna sídlilo křesťanské komunitní rádio Proglas. Jeho novým působištěm je od přelomu tohoto roku budova bývalé První brněnské strojírny na Olomoucké 7. Ale vraťme se o pár let zpět.


JSI PŘIPRAVEN/Á ? BLÍŽÍ SE GODZONE KONFERENCE 2021

Jubilejní desátý ročník Godzone konference se uskuteční opět v on-line prostoru a to ve dnech 16. - 17. 4. 2021. Tématem je tentokrát otázka: Jsi připraven/á ?, která ukrývá duchovní poselství a výzvu zároveň. Zájemci se mohou přihlašovat na webu konferencia.godzone.sk/2021/.


BŮH JE I NA INSTAGRAMU ANEB INSTAGRAMOVÉ ÚČTY, KTERÉ TI VLOŽÍ DO SRDCE BOŽÍ PŘÍTOMNOST

Instagram. Sociální síť, která bere čas a mnohokrát nenese nic dobrého. To jsem si dlouho sama myslela, potom jsem ale začala sledovat jiné účty a rázem byl můj Instagram plný inspirace, vzdělání a Boží přítomnosti. Bůh je ve všem a ve všech. Je i na Instagramu. 

 


POKUD SE NĚCO NEMĚNÍ, ZNAMENÁ TO, ŽE JE TO MRTVÉ

Nařízené omezení pohybu a kontaktů asi ještě chvilku potrvá, přesto všichni doufáme, že to jednou skončí a budeme se moct opět scházet a cestovat dle libosti. Jak se ale s izolací a dalšími omezeními vypořádávají lidé, kteří v nich žijí trvale bez ohledu na přítomnost koronaviru? Inspiraci můžeme hledat třeba u Eskymáků.


MAREK ORKO VÁCHA: PRAVIDLA FOTBALU

Mám se za každou cenu soustředit na pravidla? Nebo je lepší se raději zaměřit na hru samotnou a pravidla brát s rezervou? A jaký je vztah mezi fotbalem, katechismem a přírodními vědami? V následujícím textu se Marek Orko Vácha zamýšlí nad pravidly a dogmaty a jejich rolí v křesťanství a v životě katolíků. A také nad tím, proč nelze křesťanství vnímat jako soubor výroků a tezí.


NĚMÝ SPRAVEDLIVÝ A ZÁVAZEK ZACHOVÁNÍ ŽIVOTA

„Podívej, duha! Symbol Boží smlouvy! To je krása!“ Duha je symbol Hospodinovy smlouvy s lidmi – to ví každý. Ale jaké smlouvy? Co nám vlastně Hospodin slíbil a co jsme mu Noemovými ústy slíbili my?


SOUSTŘEDĚNO NA KŘÍŽ I.

Když jsem před nějakým časem zcela náhodou narazil na internetu na naprosto úchvatné kované zpracování křížové cesty v Sušici, rozhodl jsem se, že jednou musím napsat cestopis po křížových cestách.


EKOLOGICKÁ ÚZKOST: STRACH O BOŽÍ STVOŘENÍ

Pokud si člověk uvědomuje spojení nás lidí s planetou (a my křesťané bychom měli), musí zažívat pocity smutku z toho, jak naši Zemi jako lidstvo ničíme. Musí nás popadat až úzkost z toho, co bude s námi, s našimi dětmi, co bude se zvířaty. 


JAK ZVLÁDNOUT PREZENTACI?

Prezentace ve škole nebo v práci je pro spoustu lidí velice nepříjemným zážitkem, který s sebou přináší bušení srdce, zpocené ruce, stres, nervozitu nebo strach z toho, že nás druzí budou pozorovat a hodnotit. Mám pro vás pár tipů, jak prezentaci zvládnout, působit profesionálně a být u toho co možná nejvíce v klidu.


„ŽIVOT S MIMINKEM JE JINÝ, ALE NENÍ HORŠÍ,“ ŘÍKÁ KUBA VEJMĚLKA.

Letošní rok vyhlásil papež František za Rok svatého Josefa. Rozhodli jsme se tedy, že vám skrze rozhovory nabídneme pohledy různých mužů na rodinu, děti, manželství, vztahy a další témata, na která přijde řeč. Prvním z našich „hostů“ je Kuba Vejmělka, manžel fotografky Monči a táta Rozálie. Pracuje v Křesťanské akademii mladých a s Mončou napsali knihy pro páry Modlím se za svého milého a Modlím se za svou milou. Společně také vydávají podcast „Láska a jiné srandy”. S Kubou jsme si povídali o tom, jaké to je být v dnešní době mladým otcem. Rozhovor byl neuvěřitelně příjemný a zajímavý a i když Kuba mluvil o tom, jak je rodičovství těžké, na závěr dodal, že to rozhodně stojí za to.


MAREK ORKO VÁCHA: JAK ASI VIDÍ SVĚT BŮH? A JAK VIDÍ TEBE?

Ve škole - i v životě - se učíme posuzovat věci objektivně, poznávat pravdu bez ohledu na naše postoje. Marek Orko Vácha ukazuje ve svém textu jiný pohled na svět kolem nás. Osoba pozorovatele a dokonce jeho emoce jsou důležité pro to, co člověk uvidí. „Co jestli se něco dá poznat pouze a jedině v okamžiku, kdy to miluji?“ ptá se autor.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.