Diecézní centrum pro mládež
Dospělí
Mládež

S. MAGAZÍN

Datum konání akce
18. 4. 2021 (9:00) - 14. 3. 2022 (9:00)

ZÁVISLOST NA TELEFONU V DOBĚ „COVIDOVÉ“

Možná máme ještě telefon pod kontrolou my, možná má telefon pod kontrolou nás. Jak poznat, zda jsme či nejsme závislí? A jak s tím úspěšně bojovat?  


CHTĚL BY BŮH, ABY ŠEL JEŽÍŠ NA VÝBĚROVÉ GYMNÁZIUM, NEBO NA UČŇÁK?

„S tou nekamaraď, ta je hrozně do světa!“ „Kam že to chceš jet studovat? Aby ses nám v tom světě nezkazil!“ Svět, synonymum pokušení, špatností, které nás mohou zkazit. A také místo, kde chtě nechtě žijeme, protože i když se budeme snažit sebevíc se nenechat světem zkazit, právě do světa nás Bůh poslal, když nás zde nechal se narodit.


NÁVŠTĚVA PROGLASU ANEB BOŘENÍ MÝTU „RÁDIA PRO BABIČKY”

Kopec, kde se nachází Barvičova ulice v Brně, je vidět zdaleka. V jeho dominantě – biskupském gymnáziu – až donedávna sídlilo křesťanské komunitní rádio Proglas. Jeho novým působištěm je od přelomu tohoto roku budova bývalé První brněnské strojírny na Olomoucké 7. Ale vraťme se o pár let zpět.


JSI PŘIPRAVEN/Á ? BLÍŽÍ SE GODZONE KONFERENCE 2021

Jubilejní desátý ročník Godzone konference se uskuteční opět v on-line prostoru a to ve dnech 16. - 17. 4. 2021. Tématem je tentokrát otázka: Jsi připraven/á ?, která ukrývá duchovní poselství a výzvu zároveň. Zájemci se mohou přihlašovat na webu konferencia.godzone.sk/2021/.


BŮH JE I NA INSTAGRAMU ANEB INSTAGRAMOVÉ ÚČTY, KTERÉ TI VLOŽÍ DO SRDCE BOŽÍ PŘÍTOMNOST

Instagram. Sociální síť, která bere čas a mnohokrát nenese nic dobrého. To jsem si dlouho sama myslela, potom jsem ale začala sledovat jiné účty a rázem byl můj Instagram plný inspirace, vzdělání a Boží přítomnosti. Bůh je ve všem a ve všech. Je i na Instagramu. 

 


POKUD SE NĚCO NEMĚNÍ, ZNAMENÁ TO, ŽE JE TO MRTVÉ

Nařízené omezení pohybu a kontaktů asi ještě chvilku potrvá, přesto všichni doufáme, že to jednou skončí a budeme se moct opět scházet a cestovat dle libosti. Jak se ale s izolací a dalšími omezeními vypořádávají lidé, kteří v nich žijí trvale bez ohledu na přítomnost koronaviru? Inspiraci můžeme hledat třeba u Eskymáků.


MAREK ORKO VÁCHA: PRAVIDLA FOTBALU

Mám se za každou cenu soustředit na pravidla? Nebo je lepší se raději zaměřit na hru samotnou a pravidla brát s rezervou? A jaký je vztah mezi fotbalem, katechismem a přírodními vědami? V následujícím textu se Marek Orko Vácha zamýšlí nad pravidly a dogmaty a jejich rolí v křesťanství a v životě katolíků. A také nad tím, proč nelze křesťanství vnímat jako soubor výroků a tezí.


NĚMÝ SPRAVEDLIVÝ A ZÁVAZEK ZACHOVÁNÍ ŽIVOTA

„Podívej, duha! Symbol Boží smlouvy! To je krása!“ Duha je symbol Hospodinovy smlouvy s lidmi – to ví každý. Ale jaké smlouvy? Co nám vlastně Hospodin slíbil a co jsme mu Noemovými ústy slíbili my?


SOUSTŘEDĚNO NA KŘÍŽ I.

Když jsem před nějakým časem zcela náhodou narazil na internetu na naprosto úchvatné kované zpracování křížové cesty v Sušici, rozhodl jsem se, že jednou musím napsat cestopis po křížových cestách.


EKOLOGICKÁ ÚZKOST: STRACH O BOŽÍ STVOŘENÍ

Pokud si člověk uvědomuje spojení nás lidí s planetou (a my křesťané bychom měli), musí zažívat pocity smutku z toho, jak naši Zemi jako lidstvo ničíme. Musí nás popadat až úzkost z toho, co bude s námi, s našimi dětmi, co bude se zvířaty. 


JAK ZVLÁDNOUT PREZENTACI?

Prezentace ve škole nebo v práci je pro spoustu lidí velice nepříjemným zážitkem, který s sebou přináší bušení srdce, zpocené ruce, stres, nervozitu nebo strach z toho, že nás druzí budou pozorovat a hodnotit. Mám pro vás pár tipů, jak prezentaci zvládnout, působit profesionálně a být u toho co možná nejvíce v klidu.


„ŽIVOT S MIMINKEM JE JINÝ, ALE NENÍ HORŠÍ,“ ŘÍKÁ KUBA VEJMĚLKA.

Letošní rok vyhlásil papež František za Rok svatého Josefa. Rozhodli jsme se tedy, že vám skrze rozhovory nabídneme pohledy různých mužů na rodinu, děti, manželství, vztahy a další témata, na která přijde řeč. Prvním z našich „hostů“ je Kuba Vejmělka, manžel fotografky Monči a táta Rozálie. Pracuje v Křesťanské akademii mladých a s Mončou napsali knihy pro páry Modlím se za svého milého a Modlím se za svou milou. Společně také vydávají podcast „Láska a jiné srandy”. S Kubou jsme si povídali o tom, jaké to je být v dnešní době mladým otcem. Rozhovor byl neuvěřitelně příjemný a zajímavý a i když Kuba mluvil o tom, jak je rodičovství těžké, na závěr dodal, že to rozhodně stojí za to.


MAREK ORKO VÁCHA: JAK ASI VIDÍ SVĚT BŮH? A JAK VIDÍ TEBE?

Ve škole - i v životě - se učíme posuzovat věci objektivně, poznávat pravdu bez ohledu na naše postoje. Marek Orko Vácha ukazuje ve svém textu jiný pohled na svět kolem nás. Osoba pozorovatele a dokonce jeho emoce jsou důležité pro to, co člověk uvidí. „Co jestli se něco dá poznat pouze a jedině v okamžiku, kdy to miluji?“ ptá se autor.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.