Poděkování ze Srí Lanky za projekt Cesta čaje

Poslední nabídkou projektu do škol Cesta čaje bylo napsat a nakreslit pozdrav dětem do dětského domova v Matale. Do Čech dorazil v těchto dnech vzkaz od otce Selvy, který se ochlapce stará.

 Červenec 2019, Matale, Srí Lanka

 Milí mladí z České republiky!

 Když jsem v uplynulém školním roce odbržel zprávu, že jste zapojení do projektu, ve kterém poznáváte naši krásnou a chudou zemi, měl jsem velikou radost.

Jsem bratr Selva, františkán, který byl 9 let zodpovědný za chlapce v dětském domově sv. Františka ve městě Matale, ve středu ostrova, asi 140 km od hlavního města.

Chlapcům jsem ještě stihnul předat vaše krásné pozdravy. Udělaly jim velkou radost! Ale protože i tady končil školní rok a já byl přeložený do jiného domova ve městě Maggona, už jsme vám společně nezvládli napsat pár pozdravů.

Napíšu vám tedy jako poděkování pár slov o chlapcích a pošlu pár fotografií.

Domov

byl založen v roce 1952 pro sirotky – opuštěné, ubohé a bezmocné chlapce s cílem učinit z nich občany prospěšné pro naši zemi. Tento ústav řídí Misijní bratři františkáni. Zdejším chlapcům je 5 až 18 let a patří k různým rasám a náboženským vyznáním. Staráme se, aby chllapci dostali věci potřebné k normálnímu životu – jídlo, oblečení, přístřeší, lékařskou péči, školní pomůcky a jiné. Ústav se stará o 68 chlapců od 5 do 18 let. Mezi nimi jsou sirotci, které zde umístili Department pro probační dětskou péči, soud pro mladistvé a zbytek chlapců pochází z rozvrácených rodin, kdy rodiče opustili své děti, prodali je nebo zemřeli nebo to jsou podvyživené děti z velkých rodin, ve kterých otcův příjem nestačí na to, aby je všechny uživil, oblékl a poskytl jim vzdělání.

O dětech

Ústav se stará o 68 chlapců. Téměř všichni chlapci jsou sirotci, několik jich má otce nebo matku. Většina chlapců jsou katolíci.  Několik jich pochází z nekatolických rodin. Od svítání do soumraku si plní své každodenní povinnosti. Všechny děti navštěvují státní školy v blízkém okolí. V kostele sv. Tomáše v Matale probíhá katechetické a biblické vyučování. Jednou týdně se účastní mše svaté v naší kapli a domově bratří. V neděli a v pátek chodí na mši svatou do kostela sv. Tomáše. Všechny děti jsou členy Papepžského misjního díla dětí a účastní se všech našich aktivit.

Vím, že jste také porovnávali, co jíte vy a co děti u nás. Přikládám tedy také náš jídelníček v domově.

Obvyklá strava chlapců:

Snídaně: chleba s karí / rýže v mléku s karí / žluté fazole nebo zelený hrášek / čaj s mlékem a jiné.

Oběd: rýže, maso se zeleninou / ryba/vejce/sójové maso nebo sušená ryba, salát nebo papadum a jiné.

Večeře: rýže, chléb, nudle, ryba z konzervy, vejce s karí, sušená ryba, zelenina a jiné.

 

Děkuji vám za váš zájem o naši zemi a náš domov. Modlíme se za všechny naše přátele a ty, kteří nám pomáhají.                                                                                                                               

Váš bratr Selvanayagam

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.