Děti
Diecézní centrum pro seniory
Dospělí
Mládež
Pastorační středisko
Senioři

Obrázky od dětí dělaly radost seniorům i pečovatelům

Již potřetí Pastorační středisko poprosilo děti o kreslení obrázků v projektu Pošli pozdrav osamělým, nemocným nebo pečovatelům. Odkud například obrázky "přišly" a kam "putovaly"?

Když vloni vypukla koronavirová pandemie a s nouzovým stavem se uzavřely domovy seniorů, poprosilo Pastorační středisko poprvé děti, aby kreslily obrázky pro babičky  a dědečky. A tak již před loňskými Velikonocemi dětské obrázky potěšily a povzbudily babičky a dědečky v domovech seniorů či v jiných zařízeních a v péči charity. Velikou radost to vzbudilo i u vedení a ošetřujícího personálu. A podobně tomu tak bylo i před Vánocemi.

Na základě těchto pěkných zkušeností jsme poprosili rodiny s dětmi i letos v postní době. Oslovili jsme ty rodiny, které se už zapojily, ale šířili jsme to i dál. Jsme vděční za jejich pomoc, za dětské úsilí, za jejich kreativitu a radost, kterou předaly do svých obrázků. Chtěli jsme jim tentokrát poděkovat jinak než jen odpovědí v e-mailu, neboť obrázky přicházely převážně elektronicky. Dětem a jejich rodinám jsme pak tedy poštou nebo osobně předávali malou pozornost – vytištěnou křížovku na duben se Slovem života pro děti a barevnou brožuru o Velikonocích. Mohlo by se zdát, že v porovnání s dětskou pomocí je to nepatrné, ale přesto naše zásilka udělala v rodinách radost. Někam jsme to ovšem museli zaslat v podobě přílohy v elektronické podobě.

Pro nás bylo velkým překvapením, když nám v nadité obálce přišly obrázky od paní z Plzně, která stále, jak může, pomáhá v Městské charitě Plzeň, a když to pandemiová opatření dovolí, chodí dělat babičku do Domova sv. Zdislavy pro matky s dětmi. O naší aktivitě se dočetla z Katolického týdeníku a poslala nám obrázky, které jim přebývají. Sami totiž tuto aktivitu provozují ve spolupráci s nemocničními kaplany a charitou už několik let. Plzeňská zásilka nebyla jediným překvapením, s úžasem jsem pročítala e-mailové zprávy třeba od paní učitelky ze ZŠ Čestlice, která zaslala obrázky svých třeťáčků, nebo od skautek z Prahy.   

Před Vánocemi se do projektu zapojily družiny, nebo některé třídy ZŠ, v první polovině postní doby byly ale všechny školy i školky uzavřeny, takže jsme s přáními touto cestou ani nepočítali. Vždyť přicházely naskenované nebo vyfocené jednotlivé obrázky z rodin, tak to se dohromady nějak dá… Ale zažili jsme opět údiv, když nám volala jedna paní učitelka ze ZŠ Grünwaldova v Českých Budějovicích, že si můžeme vyzvednout vyrobená přání a obrázky. Jedná se o totiž o školu v blízkosti Nemocnice v Českých Budějovicích, kde se soustřeďovaly děti zdravotníků. Přání byla moc hezká, na čtvrtce a rovnou jsme je mohli použít. A několik obrázků na A4 podlepené s pěkným rámečkem z barevné vlnité lepenky jsme zase mohli využít do domovů seniorů, aby udělaly radost vedoucím nebo sociálním pracovnicím domovů. Pak jsme také obdrželi obrázky ze ZŠ Nerudova, kde stihli po jarních prázdninách něco vyrobit těsně před uzavřením škol.

Obrázky byly kreslené buď pro babičky a dědečky i s napsaným přáním od dětí, anebo některé směřovaly se slovy „Děkujeme“ pro pečovatele a všechny ty, co se o nemocné, staré starají.

Celkem se nám sešlo asi 200 obrázků nebo přáních. Obrázky jsme mohli využít víckrát, takže jsme nakonec podělili 1062 babiček a dědečků v několika zařízeních – Domov pro seniory ve Vodňanech, Domov pro seniory ve Strakonicích, Domov pro seniory v Písku, Domov pro seniory Máj, Domov pro seniory Stachy-Kůsov, Domov seniorů Třeboň, Domov seniorů České Velenice, Domov seniorů Dačice a Domov pro seniory Pelhřimov. Dále obrázky s přáním putovaly prostřednictvím pečovatelek a sestřiček ke klientům Městské charity a Domácího hospice sv. Veroniky a také do Hospice sv. Jana Neumanna v Prachaticích.

Myslím, že z toho všeho nevyplynula jen radost pro ty, co obrázky dostali, ale také pro nás, zvlášť pro mě, když jsem měla tentokrát projekt na starost a vše jsem domlouvala a zprostředkovala. Což by se ale nobešlo bez ochotné pomoci mých kolegyň, za což jim děkuji.

Za Pastorační středisko Iva Hojková

Související položky

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.