Děti
Diecézní centrum pro rodinu
Dospělí
Mládež
Senioři

Voda - zdroj života

Tábor s ukrajinskými dětmi proběhl v Chatkách na jihu v Kostkách nedaleko Třeboně od pondělí 11. do pátku 15. července.

V pondělí 11. července začal tábor s ukrajinskými dětmi v klidné, i když rekreační lokalitě v Kostkách u Majdaleny na Třeboňsku. Středisko Chatky na jihu nám otevřelo svou náruč už v neděli večer. Děti byly rozděleny do tří skupin v barvách červené, modré a žluté. Zeleně byli označeni vedoucí. V pondělí děti přivítala vodní královna se zlatotu rybkou a svým pážetem a předala jim důležitý úkol - poznávání vody jako nezbytného zdroje života. Každá skupina dostala černobílý obrázek rybníka a úkolem dětí během týdne bylo rybník zkrášlit a doplnit obrázky.

V pondělí jsme sázeli řeřichu, určili si pravidla, při šipkované pak děti poznávaly vodní rostliny. Po obědě jsme se učili s dětmi české písničky a ony nám zazpívaly ukrajinské. Potom nás čekalo určování počasí a vyrábění korouhvičky a srážkoměru. Nu, den to byl naplněný a pěkný. Děti si po celý týden postupně kreslily, nebo psaly zážitky a po táboře hledaly kartičky vodních živočichů a na konci byli vyhlášeni tři nejlepší hledači.  

V úterý jsme byli na výletě v Nových Hradech. Vyjeli jsme ráno vlakem z Majdaleny, kam jsme z tábořiště šli asi 45 minut. Na nádraží děti dostaly cestovatelské bingo s devíti obrázky, které měly přes den odškrtávat, a papírovou plácačku s nalepenými políčky oboustranné lepenky, kam si lepily přes den kytičky a udělaly si tak svůj malý herbář. Děti v koželužně malovaly, na hradě měly prohlídku a v klášterní zahradě si mohly odpočinout, ale i zahrát. A navíc jsme měli výborný boršč. Děkujeme dobrým lidem z Galerie - koželužny, Komunitního centra, kláštera a dalším za pomoc a krásný den.

Ve středu 13. 7. jsme čistili vodu a začali plést košíky z pedigu. Odpoledne po vystavění rybníků si děti vysloužily další zlato, které vyměňovaly za obrázky, kterými zdobily a vyplňovaly své rybníky. A večer jsme viděli pohádku O Jaromilovi od divadla Studna, která se moc líbila malým i velkým. 

Ve čtvrtek 14. 7. dopoledne děti ve skupinách na vlastnoručně rozdělaném ohni rozmrazily buřta v kusu ledu a upekly. Porotě předložily na tácku ozdobeném zeleninou. Porotu obzvlášť oslnily plátky upečené brambory se zajímavým přírodním kořením. Odpoledne jsme vyrazili do Třeboně, kde jsme navštívili Dům přírody a ve sklepení zámku si prohlédli jihočeské vodníky. Samozřejmě nechyběla zmrzlina, na kterou jsme šli dokonce dvakrát. Pak jsme zašli také buď k rybníku Svět, nebo na hřiště v parku. Výlet se všem líbil. Protože bylo horko, vedoucí Martina a Marie se několikrát otočily autem a všechny nás odvezly na vlak i od vlaku. A večer jsme měli kukuřičný popcorn, který nám dovezla sestra Bohuslava, za což děkujeme. 

Tábor s ukrajinskými dětmi jsme ukončili v pátek navečer. Ale ještě před tím si den děti pořádně užily. Dopoledne soutěžily v různých disciplínách s vodou, sice plnil úkoly každý sám, ale pro svou družinu. Na jednu disciplínu mohly jít víckrát, ale ne hned za sebou. Získané body se pak sečetly ve skupině dohromady. Poté dostaly poslední zlato, které vyměnily za obrázky. Dvě skupiny dokonce dokoupily všechny obrázky a ještě jim něco zbylo. Za vybarvený a doplněný rybník si vysloužily všechny skupiny odměnu, a tak ještě před obědem šly pro poklad. Odpoledne patřilo děkování, vyhlášení nejlepších hledačů vodních živočichů a předávání diplomů pro každého účastníka. A pak... se uklízelo a odjíždělo. Děkujeme všem dárcům, podporovatelům a pomocníkům, že jsme takový tábor mohli uskutečnit. Velké díky Bohu za ochranu a za Jeho vedení.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.