Projekty

DIECÉZNÍ CENTRUM PRO RODINU

A SPOLEK MOST ČESKÉ BUDĚJOVICE 

 PŘIPRAVILy PRO FARNOSTI, SPOLEČENSTVÍ RODIN A MANŽELŮ A RODINNÁ A MATEŘSKÁ CENTRA

 V ROCE 2022/2023 TATO TÉMATICKÁ SETKÁNÍ

  • PEČOVAT O VZTAH JAKO PEČUJEME O NAŠE DÍTĚ

Položíme si otázku, zda náš vztah není zanedbávaný mnoha jinými věcmi, kterým dáváme přednost. Jestli je vztah v manželství mezi mužem a ženou neměnný nebo zda se vyvíjí a jak. A co můžeme udělat pro to, aby vztah mezi mužem a ženou neztratil jiskru. 

  • OKNESS - ŽIVOTNÍ POSTOJ JAKO ZÁKLAD MEZILIDSKÝCH VZTAHŮ

Jsem OK nebo nejsem? Jak reaguji na své okolí? Jak se vyrovnat s tím, když můj partner není OK? Jak se vyvíjí náš vztah, když ani jeden z nás není OK? Mohu s tím něco dělat? 

  • MUŽI A ŽENY - LIŠÍME SE? PRO VZTAH POTŘEBUJI VĚDĚT KDO JSEM

Je rozdíl mezi mužem a ženou stereotypem? Co nebo kdo nás nejvíce ovlivňuje? Kdo vlastně jsem a jak pracuji se svými emocemi a jak ovlivňují mé chování vůči partnerovi? Není můj vztah narušen bludným kruhem mé negativní seberegulace? 

  • SEXUALITA V MANŽELSTVÍ - EROS A AGAPÉ

Jak vnímám intimitu a co pro mě znamená? Vnímám sexualitu jako dar? Eros - agapé - pragma = vnímám rozdíl? 

Program trvá cca 60 minut, cena dohodou, informace a objednávky na dcr@bcb.cz

 

SVATBA NA DOHLED? 

Diecézní centrum pro rodinu nabízí v roce 2022 tři turnusy přípravy snoubenců k uzavření církevního sňatku. Každý kurz se skládá z 8 setkání, které můžete absolvovat i v jiném turnusu, kdyby vám to v jednom časově nevyšlo. Na kurz je potřeba se přihlásit. Určitě už víte, kde si přejete mít svatbu. Je třeba se předem dohodnout na podmínkách a na termínu svatby s knězem farnosti, kam kostel patří. Hledejte zde.

Struktura přípravy snoubenců na manželství (3 turnusy v roce 2022)

1. Setkání – Psychologie a teologie člověka (termíny: 1.3., 3.5., 4.10.2022)
2. Setkání – Jak katolická církev chápe manželství (termíny: 8.3., 10.5., 11.10.2022) 
3. Setkání – Psychologie a teologie partnerského vztahu (termíny: 22.3., 24.5., 18.10.2022)
4. Setkání – Křesťanské charakteristiky manželství (termíny: 29.3., 31.5., 25.10.2022)
5. Setkání – Konflikty a jejich řešení (termíny: 5.4., 21.6., 1.11.2022)
6. Setkání – Muž a žena – sexualita v manželství (termíny: 12.4., 14.6., 8.11.2022)
7. Setkání – Rodičovství (termíny: 19.4., 7.6., 15.11.2022)
8. Setkání – Manželský slib a svatební obřad (termíny: 26.4., 28.6., 22.11.2022)

Vždy v úterý od 18.00 – 19.30 Pastorační středisko, Široká 27, České Budějovice

 

Diecézní centrum pro rodinu nabízí v roce 2022 tři turnusy přípravy snoubenců před uzavřením civilního sňatku. Každý kurz se skládá z 4 setkání, které můžete absolvovat i v jiném turnusu, kdyby vám to v jednom časově nevyšlo. Na kurz je potřeba se přihlásit.

 
1. Setkání: Kdo je člověk. Jaký je rozdíl mezi mužem a ženou v emoční a rozumové oblasti. V čem můžeme být pro sebe vzájemně darem. Co je lidská svoboda a jak se navzájem v soužití muže a ženy potřebujeme.  Termíny tohoto tématu jsou 1. března, 3. května a 4. října vždy od 18.00 do 19.30.
2. Setkání: Partnerský vztah. Co si do společného života přinášíme z původních rodin, jak o vztah pečovat, co jej posiluje a co naopak ohrožuje. Termíny tohoto tématu jsou 22. března, 24. května a 18. října vždy od 18.00 do 19.30.
3. Setkání: Konflikty v manželství a v rodině. Jak vznikají konflikty a máme se jich bát? Jak je řešit?  Termíny tohoto tématu jsou 5. dubna, 7. června a 1. listopadu vždy od 18.00 do 19.30.
4. Setkání: Rodičovství. Jak vychovávat děti, co je nejvíce ovlivňuje a na co si dát ve výchově pozor. Termíny tohoto tématu jsou 19. dubna, 21. června a 15. listopadu vždy od 18.00 do 19.30.
Přednášky se konají v centru Českých Budějovic. Místo bude upřesněno podle počtu přihlášených.
Předem je nutné se přihlásit na adrese: dcr@bcb.cz nebo na tel. č. 731402820

POŘADY VÝCHOVA DĚTÍ VE VÍŘE A VZTAHY MEZI MANŽELI A V RODINĚ NA YOUTUBEPROLIDI.ONLINE  

Pastorační středisko při Biskupství českobudějovickém zahájilo podcastovou sérii audionahrávek o křesťanské výchově dětí. Papež František vyhlásil zvláštní rok „Rodina Amoris laetitia“ a my bychom tímto projektem rádi přispěli k prožívání tohoto roku, který začíná 19. březnem 2021. Náročné období, ve kterém jsme  většinu měsíců roku 2020 museli žít odhalilo, jak důležitá je rodina. Za prvé jako bezpečné zázemí pro děti, ale za druhé také jako domácí církev, kterou Svatý otec nazývá „rodinou rodin“. Právě v rodině roste naše víra.

Sérií audionahrávek se snaží Pastorační středisko být nápomocné rodičům při výchově dětí ve víře. Snažili jsme se shromažďovat nejrůznější texty, které nízkoprahovým způsobem osvětlují vnitřní život dítěte a jeho chování v průběhu jeho života a nabízí praktické tipy. Projekt zahrnuje i témata týkající se duchovního života a růstu dítěte, ale protože se také vnímá jako pre-evangelizační projekt, je jeho záměrem být obsahově přijatelný i pro nepraktikující nebo vlažné křesťany, ba dokonce pro ty, které se nehlásí k žádnému vyznání. 

Každý den vychází v sekci „Rodina“ jedna nová audio nahrávka na YouTubeProlidi.online, která se zaobírá určitým tématem. Pastorační středisko zároveň připravuje další materiály vycházející z podkladů z Vatikánu  jako pomoc při prožívání Roku rodin a k šíření pravdivého křesťanského učení o rodině v současné době.

Pořady o výchově dětí ve víře naleznete zde a pořady o vztazích mezi manželi a v rodině naleznete zde.

 


SRDCE TÁTY

Pastorační středisko vás zve k poslechu knihy Srdce táty od italského psychologa Osvalda Poli. Najdeme v něm odpovědi na otázKy: Existuje otcovský styl výchovy? Přistupují muži k výchově jinak než ženy? Je mužský způsob výchovy pro děti a jejich vývoj přínosem? 

 

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.